místo pro děti

Starodubečská 413, Praha 10, 10700

tel: 272 701 838
fax: 272 702 414
reditel@zsdubec.cz

Šikana?

16.08.2013 19:09

Překonej strach a zajdi za učitelem, kterému důvěřuješ!

Co je to šikanování?

Za šikanování se považuje to, když jeden nebo více žáků úmyslně, většinou opakovaně ubližuje druhým. Znamená to, že ti někdo, komu se nemůžeš ubránit, dělá, co je ti nepříjemné, co tě ponižuje, nebo to prostě bolí. Strká do tebe, nadává ti, schovává ti věci. Ale může ti znepříjemňovat život i jinak. Pomlouvá tě, intrikuje proti tobě, navádí spolužáky, aby s tebou nemluvili a nevšímali si tě. Později se otravování života stupňuje a zdokonaluje. Nastupuje fyzické násilí /bití, krádeže a poškozování věcí/. Šikanování je vážná věc a v řadě případů bývá trestným činem.

Něco na úvod

  •  Nikdo nemá právo druhému ubližovat!
  • Spolužáci se k tobě chovají nepřátelsky, ubližují ti a ty nevíš, jak dál.
  • Víš o někom, kdo je šikanován, a je ti ho líto.

Proč bývá člověk šikanován?

  • Není to proto, že by byl špatný, nebo proto, že by si to nějak zasloužil.
  • Chyba není v něm, ale ve špatných vztazích mezi některými spolužáky.
  • Převládá v nich bezohlednost a násilí.

Jak se můžeš bránit?

Když se ptali jednoho zoufalého žáka, proč o svém trápení neřekl rodičům, odpověděl: „Já nevím, když přijdu domů, tak se na to snažím nemyslet. A doufám, že už to bude lepší.“ Myslet si, že to bude lepší, je omyl. Nikomu nic neříct, je strkání hlavy do písku, které situaci jenom zhoršuje.

Nevzdávej se a udělej následující:

Obrať se na učitele, kterému důvěřuješ. Může ti skutečně pomoci, bude ti věřit a neprozradí tě. Svěř se svým rodičům. V případě, že nenajdeš odvahu říct to ani svým rodičům, zavolej na Linku bezpečí /tel. 800 155 555 nebo 116 111/. Nepotřebuješ k tomu peníze ani tel. kartu. Tito lidé ti budou věřit, protože nejsi sám, komu se něco podobného děje.